Заказать звонок

    Уточнить цену

      Зворотній дзвінок
      Зворотній дзвінок
      Про автора
      Максимова Ганна фото Максимова Ганна
      Хімік-технолог органічних речовин, працює у компанії "Analit-Pribor"

      Соняшниковий шрот — це один із поширених продуктів, який можна придбати на сільськогосподарському ринку. Його залюбки купують фермери та великі тваринницькі господарства. Давайте розберемось, що таке шрот соняшнику, у чому його цінність та де він знайшов застосування.

      Шрот соняшнику: поняття та виробництво

      Що таке шрот соняшнику? Це — побічний продукт вторинної переробки насіння соняшнику, який утворюється в процесі виготовлення олії. Шрот соняшниковий володіє великою кількістю поживних речовин та використовується для додавання в раціон в якості харчової добавки або у чистому вигляді при годуванні сільськогосподарських тварин.

      шрот соняшниковий

      Визначення шроту соняшнику

      Зовні соняшниковий шрот виглядає як довгі гранули або невеликі лусочки, які мають сіро-коричневий колір та аромат свіжевіджатої олії. Застосовується як корм сільськогосподарським тваринам — великій рогатій худобі, свиням, кроликам, качкам, гусям, індичкам, коропам тощо.

      Процес виробництва шроту соняшнику

      Під час форпресування соняшникового насіння у виробництві олії утворюється макуха та шрот. Макуха з’являється на першому етапі під час подрібнення насіння та форпресування для віджимання олії, шрот — під час вторинного пресування чи екстракції із застосуванням волого-теплового оброблення. Після оброблення його підсушують та гранулюють. Основна відмінність шроту від макухи – це залишковий вміст олії в продукті: шрот містить 2-3% олії, макуха – 5-7%.

      Властивості та склад шроту соняшнику

      У складі соняшникового шроту містяться вітаміни, клітковина, білки. Завдяки високому вмісту клітковини цей продукт може замінити навіть зернові висівки. Поживність соняшникового шроту порівняно з висівками та іншими продуктами рослинного походження теж вища – у ньому міститься більше білка, чиї показники практично зрівнялися із вмістом протеїнів у продуктах тваринного походження, таких як м’ясо, субпродукти тощо.

      Окрім того, соняшниковий шрот містить вітаміни Е та групи В, фосфор та інші мінеральні сполуки, жирні кислоти, амінокислоти, вміст білку та клітковини у складі сягає від 30 до 42%. Ще цінною характеристикою соняшникового шроту є стійкість до мікотоксинів, тобто його споживання не є шкідливим для тварин, в продукті не розмножуються гриби.

      Сфери застосування шроту соняшнику

      Як вже згадувалося вище, соняшниковий шрот багатий клітковиною, білком та іншими корисними та поживними речовинами, його охоче споживають тварини. Додавання в раціон відображається на покращенні здоров’я тварин, розвитку молодняку та продуктивності господарства загалом.

      соняшниковий шрот

      Характеристики та переваги використання шроту соняшнику

      Завдяки своїм характеристикам соняшниковий шрот відіграє важливу роль у годуванні тварин та приносить неабияку користь:

      • містить метіонін, який сприятливо впливає на ріст та розвиток молодняку;
      • поживність та калорійність соняшникового шроту надає тваринам великий запас енергії;
      • має такий вміст білку, якого немає у іншої рослинної сировини;
      • збільшується продуктивність: наприклад, покращуються об’єми добових надоїв;
      • поліпшується якість продуктів тваринницького господарства: наприклад, жирність коров’ячого молока.

      Використання шроту соняшника в тваринництві дає господарствам цілу низку переваг, таких як підвищення продуктивності, збільшення кількості та якості молока, яєць, покращення імунітету тварин, зниження кількості загиблого молодняку. До того ж вартість тони продукту приблизно дорівнює цінам на пшеницю.

      Ризики та обмеження використання шроту соняшнику

      Згідно з рекомендаціями ветеринарів, не слід перевищувати норми споживання продукту:

      • молодняк великої худоби — до 1–1,5 кг;
      • доросла велика худоба — до 2,5–3 кг;
      • свині — до 0,5–1,5 кг;
      • кури, що несуться — до 35 г, взимку до 10 г.

      Добавку додають до раціону у розмоченому або сухому вигляді. Краще використовувати гранульовану продукцію — вона краще зберігається та перетравлюється тваринами. Перевищення норми споживання може викликати у тварин, найчастіше у курчат бройлерів, розлад травлення, збільшення об’ємів калових мас, що свідчить про те, що добавка не засвоюється повністю.

      Окрім позитивних характеристик у шроту є мінуси. Він може містити шкідливі речовини, такі як ртуть, свинець, токсини та нітрати. Тому потрібно використовувати тільки продукцію, що відповідає ДСТУ та має відповідні сертифікати.

      що таке шрот соняшника

      Зберігання шроту соняшнику

      Соняшниковий шрот повинен зберігатися в наступних умовах:

      • перепади температури в приміщенні не повинні перебільшувати 5ºС;
      • вологість — не вище 6% (визначається гігрометром);
      • обов’язково повинна бути вентиляція;
      • потрібен захист від сонячних променів.

      Вологість самого шроту не повинна перевищувати 12% (можна визначити вологоміром). Зберігати продукт можна насипом або в мішках. Якщо вибраний перший варіант, то шрот потрібно періодично перемішувати. Якщо він зберігається в мішках, потрібно тримати його на стелажах або піддонах, не на підлозі. Сертифікований шрот, що відповідає ДСТУ, можна зберігати насипом протягом 3 місяців, гранульований в мішках — не більше року.

      Методи та обладнання для визначення якості

      Для визначення та його характеристик використовують органолептичний метод та фізико-хімічний аналіз. Дослідження проводять в лабораторних умовах, а також безпосередньо на складах для зберігання.

      Основними показниками якості шроту є наступні чинники:

      1. Протеїни. Є основним чинником для визначення харчової цінності, позначається у відсотках. Чим більше показник, тим більшу харчову цінність має продукт.
      2. Клітковина. Впливає на перетравлюваність корму, позначається у відсотках. Вміст клітковини залежить від кількості лушпиння в продукті: чим більше лушпиння, тим більше клітковини.
      3. Жири. Показник демонструє, яка кількість жирних кислот міститься у шроті, а також вказує на його енергетичну цінність.
      4. Вологість. Цей чинник згідно з ДСТУ не повинен перевищувати 12%. Вологість впливає на якість продукту та є важливим чинником для його безпечного зберігання.
      5. Домішки. Наявність домішок у шроті вказує на ступінь його забруднення насінням інших культур та бур’янів, уламками стебел та іншої рослинної сировини. Чим менше домішок, тим вища якість продукту.

      Для фізико-хімічного аналізу соняшникового шроту використовують таке обладнання:

      Також застосовують різноманітний лабораторний посуд, пробовідбірники та інше обладнання. Під час досліджень органолептичним методом органи почуттів людини визначають запах, колір, консистенцію та смакові властивості шроту.

      шрот соняшнику

      Висновки

      Шрот соняшнику – це поживний продукт, який утворюється під час виробництва соняшникової олії. До складу соняшникового шроту входить велика кількість білка, клітковини та інших поживних речовин, він знайшов використання у тваринництві. Велика рогата худоба, свині, птах, риба охоче споживає шрот. Його додають до раціону тварин у чистому вигляді або в якості харчової добавки.

      Окрім плюсів соняшникового шроту є і мінуси: він може містити шкідливі речовини і токсини. Щоб тварини не постраждали, потрібно використати сертифікований продукт, який відповідає нормам Держстандарту. Визначити якість шроту можна у лабораторних умовах із застосуванням сучасного обладнання, яке можна купити у нас.

      Часті питання про шрот соняшнику:

      1. Як виготовляється соняшниковий шрот?

      Соняшниковий шрот виготовляється з насіння соняшнику після їх переробки на олію. Спочатку насіння очищається, потім руйнується і пресується. Отриманий після пресування макуха екстрагується для вилучення олії. Результатом екстракції окрім олії стає шрот соняшниковий, який висушується і подрібнюється для подальшого використання.

      2. Який хімічний склад соняшникового шроту?

      Соняшниковий шрот містить білки (приблизно 30-40%), клітковину (до 30%), жири (близько 10-15%) та вуглеводи. Також до його складу входять вітаміни, мінерали (наприклад, магній, калій) та антиоксиданти.

      3. Які поживні речовини містяться у соняшниковому шроті?

      Соняшниковий шрот містить високу кількість білка, клітковини та жирів. Він також багатий вітамінами групи B, мінералами (такими як магній, калій та фосфор) та антиоксидантами.

      4. Які переваги використання соняшникового шроту у годівлі тварин?

      Соняшниковий шрот має кілька переваг у годівлі тварин: він багатий білком, що сприяє зростанню та розвитку, містить вітаміни та мінерали, необхідні для здоров’я, та покращує обмін речовин. Крім того, калорійність та поживність соняшникового шроту перетворює його на економічне джерело корму, що знижує витрати на годівлю.

      5. Який відсоток протеїну міститься у соняшниковому шроті?

      Соняшниковий шрот містить приблизно 30-35% протеїну.

      Залишити коментар

      Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.
      Коментар буде додано після перевірки модератором.
      Відгуки (0)
      Заповніть форму
      і ми зв'яжемося з вами