Ріпак – це трав’яниста рослина сімейства Хрестоцвітих, який набув широкої популярності зовсім недавно. Обробляти його як олійну культуру почали у ХІХ столітті. Втім, перші згадки про цю рослину з’явилися приблизно 4 тисячі років до нашої ери. Вченим досі не вдалося встановити місце походження ріпаку. Згідно з найпоширенішою версією, рослина з’явилася у середземноморському регіоні. Деякі вчені стверджують, що його батьківщиною були Англія та Нідерланди. Згодом культура поширилася Європою, досягнувши Німеччини, Польщі та України. Слід розглянути детальніше, що таке ріпак і що виробляють із цієї культури.
Оцінку насіння ріпаку проводять під час навантаження зерна. Зробити це можна різним обладнанням, наприклад, пробовідбірником Пелікан.
Ріпак — це трав’яниста рослина сімейства Капустяних та Гірчичних. Назва ярих сортів культури – кольза. Ріпак – рослина висотою 30 см і більше. Довгий стрижневий корінь досягає глибини 2-3 м. Листя гладке, блакитно-зелене, з глибокими зубчиками. Підстави верхнього листя охоплюють стебло. Рослина має чотирипелюсткові жовті квітки в шипах. Кожен стручок має короткий носик та містить багато насіння.
Головна властивість ріпаку – його переробляють майже без відходів. Всі частини рослини придатні для обробки, тому все більше фермерів вважають за краще засіяти ріпаком свої землі. Що роблять із ріпаку в Україні, розглянемо нижче.
Ріпак — це дворічна рослина, але більшість людей вирощують її як однорічну. Він добре росте при температурі від 10 до 30 °С. Ріпак невибагливий і тому є гарною покривною культурою. Рослина чудово почувається на сонці. У період активного зростання потрібно щонайменше 6 годин сонця щодня.
Для досягнення найкращих результатів потрібний дренований грунт з pH від 5,5 до 8,5. Культуру можна садити в засолений ґрунт.
Існують як ярі, так і озимі сорти ріпаку. Терміни посадки ярих та озимих сортів повинні відповідати термінам посіву, які використовуються для ярої або озимої пшениці. Культуру можна садити як навесні, так і восени. При посадці температура має бути вищою + 5 °С:
Ріпак слід сіяти в землю, але для посадки можна використовувати контейнери. Цей спосіб особливо добрий для невеликих площ, де рослину садять для побутового використання. Визначити якість урожаю допоможе дільник проби зерна.
Ріпак чутливий до надлишку води, але й пересихання ґрунту йому не подобається. Земля завжди має бути схожа на добре віджату губку. Рясного поливу раз на тиждень зазвичай достатньо, у посушливі періоди – двічі.
Потреба у добривах варіюється в залежності від властивостей ґрунту та кількості опадів. Потреби додавання фосфору (P2O5) і калію (K2O) варіюються залежно від стану ґрунту. Сірка також важлива для виробництва олії. Азотні добрива додають за необхідності.
Рослину поїдають багато шкідників, включаючи капустяну моль, білянку, моль, совку. Небезпеку становлять ріпаковий квіткоїд і пильщик. Для боротьби потрібна своєчасна обробка хімікатами. Для оцінки зараженості врожаю знадобиться розсів РЛЗ-4 або схожий прилад.
Обладнання, необхідне для вирощування ріпаку та збирання врожаю, включає:
Потрібен також транспорт для перевезення, аналогічний потребам інших дрібнонасінних зернових або олійних культур.
Де використовують ріпак:
Фермери люблять вирощувати цю культуру ще й тому, що вона покращує склад та структуру ґрунту, зменшує засміченість полів. Це одна з найпопулярніших культур у Європі. Докладніше про те, що роблять із ріпаку, читайте нижче.
Аналіз даних навіщо потрібен ріпак, підтверджує гіпотезу у тому, що є потенціал у розвиток рослини як універсальної, багатоцільової культури. Для чого вирощують ріпак:
З насіння виготовляють олію. Воно використовується в кулінарії та косметології. З насіння також виготовляють біопаливо, мастильні матеріали, текстильні вироби. З залишків насіння роблять ріпакове борошно для худоби. Для зняття проби насіння підійде малогабаритний прес Пром-1.
З макухи виробляють корм для тварин. Він має багатий набір вітамінів та мікроелементів, тому худоба швидко росте і набирає масу.
Зі шроту (зеленої маси) також виготовляють корм.
Насіння містить близько 40% олії. У ньому велика кількість олеїнової кислоти, що робить його корисним у порівнянні з іншими оліями. Для точного аналізу складу потрібен аналізатор масової частки фосфоліпідів. У лабораторних дослідженнях допоможуть ваги середнього класу.
Для чого потрібний ріпак у машинному виробництві? Продукт є повноцінним мастильним матеріалом та присадкою до палива. Біодизельне паливо – лише одне з кількох кінцевих застосувань ріпакової олії.
Користь ріпаку велика. Макуха містить приблизно 36-38% білка і 2-4% жиру. Вона більш волога, ніж шрот, і містить 10-14% жиру. До того, корми з ріпаку містять багато мінеральних інгредієнтів – кальцій, залізо, марганець, фосфор, магній та селен. Ріпакова мука містить від 38 до 42% білка і корисні амінокислоти. Використання ріпаку: може бути кормовою добавкою в раціоні худоби.
Розглянемо використання ріпаку та менш популярне застосування – виробництво меду.
Ріпаковий мед – це монофлорний сорт, отриманий з пилку та нектару Brassica napus. Простіше кажучи, ріпаковий мед є наслідком запилення бджолами квіток ріпаку. Продукт можна визначити за білим або маслянисто-жовтим кольором, капустяним ароматом і трохи перцевим смаком.
Ріпак є дуже ефективним і недорогим джерелом енергії. В умовах постійно зростаючих цін на енергоносії це відкриває все більше користі. Найчастіше ріпакова олія використовується як джерело енергії на електростанціях.
Комбінована теплоелектростанція в гавані Райндорфер у Бонні (Німеччина) була першою, яка використовувала метиловий ефір ріпакової олії як джерело енергії. Це найбільше підприємство у Європі, що працює на біодизельному паливі.
Ще один приклад – будівля Deutsche Bank на березі річки Рейн у Бонні. Побудований у 1997 році, об’єкт має електричну потужність 600 кВт та теплову потужність 700 кВт. Два двигуни розміром із корабель забезпечують банк енергією. Щотижня вони спалюють понад 37 000 літрів ріпакової олії, щоб виробити енергію.
Основна перевага палива на ріпаковій олії – його ціна. Ринок швидко розширюється, розуміючи користь ріпаку. Вирощування ріпаку стає дедалі вигіднішим, а садити його можна у різному кліматі.
Тепер ви більше знаєте про те, що таке ріпак, що роблять з ріпаку та де він застосовується, тож можете ширше впроваджувати його до свого господарства та бізнесу.
Колбонагреватели используються для щоденних рутинних робіт, де потрібний нагрів рідин. Корпус колбонагревателей UHP фірми BEGER виготовлений з нержавіючої сталі і покритий порошковою фарбою, стойкою до агресивних середовищ. Прилад виконаний в...
Шелушитель рису автоматичний TR – 200 – цей електромеханічний пристрій, вживаний для лущення неочищеного рису-зерна при підготовці до перевірки в аналізаторах на вологість, шліфування рису, визначення білизни і трещиноватости сирцю....
BEGER оцінивши побажання і можливості своїх клієнтів, разра- ботали модельний ряд апаратів для парової дистиляції, з різними функціональними можливостями і різного цінового діапазону. Парові дистилятори BEGER серії SDU для перегонки...
Подрібнення матеріалів – часта практика при проведенні безлічі лабораторних аналізів і експериментів. Розчавлювання зерна для дослідження вологості, числа падіння або міри білизни, обробка речовин до однорідних складів, роздроблення грудочок в...
Під ситовим аналізом зазвичай розуміють розсівання будь-якого сипкого продукту або матеріалу для того, щоб визначити його склад. Для цього використовується набір сит з різною пропускною здатністю частинок та діаметром отворів....
Визначення олійності соняшника допомагає оцінити як якість врожаю, а й його економічну цінність. Розглянемо різні методи виміру олійності насіння, а також обговоримо фактори, які можуть впливати на точність вимірів. Традиційні...
Зерно — один із найважливіших і широко використовуваних аграрних продуктів, який є ключовим компонентом харчової промисловості. Якість зерна має прямий вплив на якість продукції та її кінцеві властивості. Щоб забезпечити...