Заказать звонок

  Уточнить цену

   Обратный звонок
   Обратный звонок
   Про автора
   Максимова Анна фото Максимова Анна
   Химик-технолог органических веществ, работает в компании "Analit-Pribor"

   Ріпак набув широкої популярності зовсім недавно. Обробляти його як олійну культуру почали у ХІХ столітті. Втім, перші згадки про цю рослину з’явилися приблизно 4 тисячі років до нашої ери. Вченим досі не вдалося встановити місце походження ріпаку. Згідно з найпоширенішою версією, рослина з’явилася у середземноморському регіоні. Деякі вчені стверджують, що його батьківщиною були Англія та Нідерланди. Згодом культура поширилася Європою, досягнувши Німеччини, Польщі та України.
   Оцінку насіння ріпаку проводять під час навантаження зерна. Зробити це можна різним обладнанням, наприклад, пробовідбірником Пелікан.

   Що таке ріпак?

   Ріпак — трав’яниста рослина сімейства Капустяних та Гірчичних. Назва ярих сортів культури – кольза. Ріпак – рослина висотою 30 см і більше. Довгий стрижневий корінь досягає глибини 2-3 м. Листя гладке, блакитно-зелене, з глибокими зубчиками. Підстави верхнього листя охоплюють стебло. Рослина має чотирипелюсткові жовті квітки в шипах. Кожен стручок має короткий носик та містить багато насіння.

   raps Ріпак: для чого використовується і що з нього роблять?

   Головна властивість ріпаку – його переробляють майже без відходів. Всі частини рослини придатні для обробки, тому все більше фермерів вважають за краще засіяти ріпаком свої землі.

   Як вирощують ріпак?

   Ріпак — дворічна рослина, але більшість людей вирощують її як однорічну. Він добре росте при температурі від 10 до 30 °С. Ріпак невибагливий і тому є гарною покривною культурою. Рослина чудово почувається на сонці. У період активного зростання потрібно щонайменше 6 годин сонця щодня.
   Для досягнення найкращих результатів потрібний дренований грунт з pH від 5,5 до 8,5. Культуру можна садити в засолений ґрунт.
   Існують як ярі, так і озимі сорти ріпаку. Терміни посадки ярих та озимих сортів повинні відповідати термінам посіву, які використовуються для ярої або озимої пшениці. Культуру можна садити як навесні, так і восени. При посадці температура має бути вищою + 5 °С:

   • весняні посіви дозрівають у серпні-вересні;
   • врожай осінніх посівів дозріває до середини наступного літа.

   Ріпак можна сіяти в землю, але для посадки можна використовувати контейнери. Цей спосіб особливо добрий для невеликих площ, де рослину садять для побутового використання. Визначити якість урожаю допоможе дільник проби зерна.

   raps-1 Ріпак: для чого використовується і що з нього роблять?

   Ріпак чутливий до надлишку води, але й пересихання ґрунту йому не подобається. Земля завжди має бути схожа на добре віджату губку. Рясного поливу раз на тиждень зазвичай достатньо, у посушливі періоди – двічі.
   Потреба у добривах варіюється в залежності від властивостей ґрунту та кількості опадів. Потреби додавання фосфору (P2O5) і калію (K2O) варіюються залежно від стану ґрунту. Сірка також важлива для виробництва олії. Азотні добрива додають за необхідності.
   Рослину поїдають багато шкідників, включаючи капустяну моль, білянку, моль, совку. Небезпеку становлять ріпаковий квіткоїд і пильщик. Для боротьби потрібна своєчасна обробка хімікатами. Для оцінки зараженості врожаю знадобиться розсів РЛЗ-4 або схожий прилад.
   Обладнання, необхідне для вирощування ріпаку та збирання врожаю, включає:

   • трактор;
   • рядову або розкидну сівалку;
   • обприскувач для боротьби зі шкідниками;
   • зернозбиральний комбайн;

   Потрібен також транспорт для перевезення, аналогічний потребам інших дрібнонасінних зернових або олійних культур.

   Для чого використовують ріпак?

   Ріпак є важливою культурою, яка використовується в якості харчової олії, біодизельного палива, мастильних матеріалів та кормів. Це одна з найпопулярніших культур у Європі. Аналіз даних підтверджує гіпотезу про те, що існує потенціал для розвитку ріпаку як універсальної, багатоцільової культури. Для виробництва використовуються різні частини ріпаку:

   • З насіння виготовляють олію. Воно використовується в кулінарії та косметології. З насіння також виготовляють біопаливо, мастильні матеріали, текстильні вироби. З залишків насіння роблять ріпакове борошно для худоби. Для зняття проби насіння підійде малогабаритний прес Пром-1.
   • З макухи виробляють корм для тварин. Він має багатий набір вітамінів та мікроелементів, тому худоба швидко росте і набирає масу.
   • Зі шроту (зеленої маси) також виготовляють корм.

   Насіння містить близько 40% олії. У ньому велика кількість олеїнової кислоти, що робить його корисним у порівнянні з іншими оліями. Для точного аналізу складу потрібен аналізатор масової частки фосфоліпідів. У лабораторних дослідженнях допоможуть ваги середнього класу.

   raps-2 Ріпак: для чого використовується і що з нього роблять?

   Крім того, продукт є повноцінним мастильним матеріалом та присадкою до палива. Біодизельне паливо – лише одне з кількох кінцевих застосувань ріпакової олії.
   Макуха містить приблизно 36-38% білка і 2-4% жиру. Вона більш волога, ніж шрот, і містить 10-14% жиру. До того, корми з ріпаку містять багато мінеральних інгредієнтів – кальцій, залізо, марганець, фосфор, магній та селен. Ріпакова мука містить від 38 до 42% білка і корисні амінокислоти. Може використовуватися як кормова добавка в раціоні худоби.
   Менш популярне застосування – виробництво меду. Ріпаковий мед – це монофлорний сорт, отриманий з пилку та нектару Brassica napus. Простіше кажучи, ріпаковий мед є наслідком запилення бджолами квіток ріпаку. Продукт можна дізнатися за білим або маслянисто-жовтим кольором, капустяним ароматом і злегка перцевим смаком.

   Ріпак — рослина майбутнього

   Ріпак є дуже ефективним і недорогим джерелом енергії. В умовах постійно зростаючих цін на енергоносії це відкриває все більше користі. Найчастіше ріпакова олія використовується як джерело енергії на електростанціях.
   Комбінована теплоелектростанція в гавані Райндорфер у Бонні (Німеччина) була першою, яка використовувала метиловий ефір ріпакової олії як джерело енергії. Це найбільше підприємство у Європі, що працює на біодизельному паливі.
   Ще один приклад – будівля Deutsche Bank на березі річки Рейн у Бонні. Побудований у 1997 році, об’єкт має електричну потужність 600 кВт та теплову потужність 700 кВт. Два двигуни розміром із корабель забезпечують банк енергією. Щотижня вони спалюють понад 37 000 літрів ріпакової олії, щоб виробити енергію.
   Основна перевага палива на ріпаковій олії – його ціна. Ринок швидко розширюється, розуміючи користь товару. Вирощування ріпаку стає дедалі вигіднішим, а садити його можна у різному кліматі.
   У нашій компанії ви можете придбати лабораторне обладнання для ріпаку – шафи для сушіння, лабораторний посуд та багато іншого.