Якість зерна важлива для створення хорошого борошна. Якість визначається кількома показниками, які в результаті визначають клас пшениці та сорт борошна. Крім складу також використовується показник числа падіння пшениці – він також регулюється державним стандартом. Для визначення потрібно використовувати лабораторне обладнання. “Аналіт Прилад” створює такі апарати. Розглянемо, у чому суть показника числа падіння зерна, та як його можна визначити.
Підвищена вологість через природні явища та інші зовнішні фактори ушкоджує зерно. Проросле внаслідок впливу підвищеної вологості зерно не можна змішувати із сухим та якісним – для цього потрібен суворий контроль якості та аналіз пшениці. Наявність навіть невеликої кількості пророслих зерен багато в чому впливає якість борошна і хліба, тому потрібне точне визначення кількості падіння.
Суть визначення числа падіння борошна полягає у визначенні активності ферменту бета-амілази. Саме цей білок відповідає за активність розщеплення крохмалю та, як наслідок, проростання зерна. У сухому стані бета-амілаза та інші схожі з нею ферменти неактивні, тому саме ця речовина є важливою для визначення якості зерна. Велика кількість бета-амілази вказує на підвищену активність автолітичних процесів – чим вони активніші, тим менша кількість падіння, і навпаки.Число падіння, як показник, вимірюється за секунди. Нормою вважається значення до 150 секунд – у такому разі крохмаль вважається мінімально пошкодженим. На більших значеннях отримане тісто буде занадто в’язким і липким, а на менших – більш текучим. Для випічки з пшеничного борошна багато пекарів визначають нормальне значення кількості падіння зерна від 230 до 300 секунд.
На число падіння для зерен пшениці насамперед впливає наявність і кількість зерен, що вже проросли, а також будова зерна пшениці. На це можуть впливати як умови зберігання, так і природні фактори – пшениця може почати проростати прямо перед збиранням у полі після сильних та рясних дощів.
Звісно, погодні фактори неможливо контролювати. При цьому слідкувати за правильністю умов зберігання в елеваторах та коморах цілком можливо – від цього багато в чому і залежить якість і будова пшеничного зерна. Потрібно витримувати температурний режим та певний показник вологості.
При цьому вплив кількості падіння на якість зерна пряме – підвищення активності ферментів при проростанні змінює структуру зерна, через що потім знижується сорт отриманого борошна. Пророслі зерна стають менш поживними та більше підходять для виготовлення солоду для пива та інших напоїв, ніж для борошна.
Число падіння відстежується за допомогою спеціального обладнання. Усю процедуру поетапно розписано у протоколі державного стандарту:
По суті, число падіння відображає кількість витраченого часу прийняття сумішшю вертикального положення. На цей показник безпосередньо впливає крохмаль – коли пробірка з ним потрапляє в киплячу водяну баню, він починає желатинізуватися, внаслідок чого знижується в’язкість суміші. Відповідно, збільшується активність бета-амілази.
Чим менше в’язкість суміші, тим менше часу потрібно на те, щоб опуститися на дно пробірки. Це означає, що висока активність бета-амілази відображає високий рівень пророслих зерен у відібраній партії. Пристрої “Аналіт Прилад” можуть визначати кількість падіння зерна з максимальною точністю.
Якщо дотримуватись норм під час вимірювання, результат буде з мінімальною похибкою. Сильні зміни у достовірність вимірів вносять як людський чинник, і технічні особливості процесу. Людський чинник при цьому має найбільший вплив. Найчастіше на достовірність вимірів впливають такі фактори:
Також на достовірність результату вимірювань ЧП впливають погодні умови, місце, звідки було зібрано пшеницю, а також сорт зерен. Зокрема, якщо в одній коморі поруч зберігаються зерна з різних полів, є підвищений ризик зміни кількості падіння. Саме зерно треба прибирати у суху погоду, не змішуючи зерна різних сортів.
Не менш важливим є й автоматичне просушування зерна в зерносховищі – якщо воно буде неправильно налаштованим, у приміщенні може виникнути зайва вологість, яка прискорить проростання зерна та зіпсує всю партію. Тому зерна потрібно просушувати в кілька етапів. Таким чином, все зерно в сховищі буде рівномірно просушене, а вологість не перевищуватиме рекомендовані чотирнадцять відсотків.
Часті питання:
Прилад ПЧП вимірює показник, пов’язаний з якістю зерна — його стійкість до стиснення та руйнування. Принцип полягає в ударі спеціального механізму з визначеною силою по зразку зерна. Вимірюється кількість ударів, необхідних для руйнування.
Використання приладу ПЧП дозволяє швидко та об’єктивно оцінити стійкість зерна до стиснення, що забезпечує більш точне визначення його якості порівняно з традиційними методами, наприклад, візуальним оцінюванням.
При використанні приладу ПЧП враховується стійкість зерна до стиснення та руйнування під дією удару. Це дозволяє сільськогосподарським підприємствам об’єктивно оцінити та класифікувати зерно за стандартами якості, що впливає на визначення його вартості, використання у виробництві та транспортування.
Дані можуть бути використані для визначення оптимальних умов зберігання та обробки зерна, що дозволяє уникнути його пошкодження під час транспортування та зберігання. Це сприяє покращенню якості продукції та збільшенню ефективності виробничих процесів.
Термометри електроконтактні ТПК призначаються для того, щоб отримати електричний сигнал в системі регулювання температури з досягненням заданих температурних режимів в місцях установки приладу. Термометр служить для сигналізації про досягнуту задану...
Діафаноскоп ДСЗ-2М для визначення скловидної зерна застосовується в лабораторіях хлібоприймальних і борошномельних підприємств, в сільському господарстві і випробувальних центрах РГХИ. Діафаноскоп призначений для визначення скловидній зерна за його оптичними властивостями....
Вологомір для цілісного зерна лабораторний, стаціонарний GRANOMAT (Pfeuffer, Німеччина) дозволяє визначити: вологість; насипну щільність; температуру. Основне споживачі аналізатора : підприємства по виробництву насіння, продажу і зберіганню зернових, склади, харчові комбінати,...
Вологомір Wile – 65 є моделлю відомого фінського виробника Farmcomp. Це нова і вдосконалена модифікація вимірника вологості Wile – 55. Головна її відмінність – в дизайні і конструкції : назву...
Аквадистилятор, або дистилятор – прилад для очищення води від сторонніх речовин і радіонуклідів. Процес дистиляції грунтований на випарі під дією температури і конденсації опадів, аналогічно тому, як кругообіг води відбувається...
Зернові культури є важливим джерелом їжі у багатьох частинах світу. В Україні для їхнього вирощування відводяться великі площі. Родючий ґрунт та помірний клімат створюють чудові умови для зернових. Вони використовуються...
Повноцінна робота сучасного хлібопекарського або кондитерського підприємства неможлива без наявності промислової тестомісилки – машини для замісу тіста, ефективно зменшуючою трудозатратность усього виробництва. Не обходяться без цього апарату і лабораторії, працюючі...
Як повідомляє радник голови ПАО “Агаровий фонд” Сергій Сакиркин, за 6 місяців маркетингового року в Україні було зроблено місцевими підприємствами понад 1 млн тонн пшеничного борошна, що за показниками прирівнюється...