Акредитація лабораторії — це процедура, покликана підтвердити технічну можливість виконувати певні види випробувань та лабораторних вимірів. Крім того, для отримання акредитації перевіряється відповідність якості послуг, що надаються стандарту IEC/ISO 17025.
Упевненість у достовірності результатів може забезпечити лише акредитована на території України, а також на міжнародному рівні лабораторія.
Результати досліджень, які проводяться неакредитованими лабораторіями, ставляться під сумнів і можуть бути не визнані достовірними.
Впровадження системи управління якістю — одна з вимог стандарту ISO/IEC 17025, без цього неможливо отримати акредитацію. Інтеграція системи управління якістю за стандартом ISO 17025 передбачає одночасне впровадження стандарту ISO 9001. Це пов’язано з тим, що частина питань побудови системи управління якістю пов’язана з вимогою СУЯ.
Впровадження системи управління якістю відповідно до стандарту ISO 17025 — це комплексне завдання, яке потребує участі всіх співробітників, хоча керівництво лабораторії відіграє ключову роль у цьому процесі.
Ось основні обов’язки керівництва в рамках впровадження системи управління якістю:
Крім керівництва у впровадженні системи управління якістю повинні брати участь:
Впровадження системи управління якістю — це не одноразовий захід, а безперервний процес. Керівництво має постійно підтримувати відданість якості та забезпечувати необхідні умови для ефективного функціонування системи з ISO 17025. Тільки при спільних зусиллях усіх співробітників лабораторії можна досягти її успішного впровадження та підвищення якості послуг.
Для отримання акредитації необхідно:
Акредитаційний атестат видається строком на 5 років. Він є підтвердженням компетентності лабораторії, що викликає довіру клієнтів. Акредитована лабораторія набуває повноважень проводити аналіз різних матеріалів та речовин.
Протягом 5 років, поки діє атестат, акредитована лабораторія піддаватиметься регулярній інспекції уповноваженим органом, який видав документ. Якщо під час перевірки виявиться невідповідність ISO 17025, акредитація може бути припинена або зовсім анульована.
Процес акредитації має низку особливостей, які слід враховувати:
Відповідність вимогам ІСО 17025, підтверджена акредитаційним сертифікатом, гарантує міжнародне визнання лабораторії. В отриманні акредитації важливу роль відіграє планування та проектування лабораторії, оскільки вони безпосередньо впливають на якість її роботи.
Під час планування проводиться аналіз потреб в обладнанні, кадрах та приміщеннях, де все це буде розміщено. Також визначаються напрямки, цілі та обсяги робіт. З цього приводу у стандарті ІСО 17025 є вимоги до ергономіки робочих місць, компетентності персоналу, акустики приміщень тощо.
Під час проектування вибирається приміщення під лабораторію, проводиться планування та організація. При цьому враховується безпека персоналу, дотримання вимог щодо охорони навколишнього середовища, створюються умови для комфортного використання обладнання, його калібрування та контролю, зберігання препаратів та зразків, а також відходів.
Мають дотримуватися умови системи контролю якості та вимоги до документації — всі документи, включаючи результати досліджень та дані, які захищені від пошкоджень та надійно зберігаються у спеціально відведених місцях.
Ось деякі вимоги до приміщення лабораторії:
У лабораторії мають бути передбачені такі приміщення:
Кожне приміщення має бути обладнане відповідно. Наприклад, у сепараторній кімнаті має знаходитися лущитель, лабораторний сепаратор, молотарка кукурудзи, пробовідбірник. Також тут має стояти стіл та стільці для співробітників.
Правильно спланована та спроектована лабораторія згідно зі стандартом IEC 17025 швидше та легше отримає акредитацію. Це сприятиме підвищенню довіри до результатів її досліджень, залучить ширшу цільову аудиторію, допоможе зайняти конкурентну нішу на ринку послуг.
Друга вимога стандарту ISO/IEC 17025 — технічне обладнання лабораторії. В арсеналі має бути сучасне обладнання для проведення якісного аналізу та кваліфікований персонал. Обов’язкове обладнання для лабораторії, акредитованої за ISO 17025, залежить від сфери діяльності. Існує низка загальних вимог до обладнання, які мають бути виконані:
Конкретні вимоги до обладнання залежать від сфери діяльності лабораторії.
Лабораторії потрібна акредитаційна сертифікація, якщо:
Якщо лабораторія прагне залучити нових клієнтів не тільки у своїй країні, а й за її межами, довести свою репутацію надійного постачальника якісних послуг, то отримання акредитації сприяє здійсненню цих амбіцій.
Акредитація лабораторії відбувається так:
Кожен етап займає досить тривалий час (іноді до 3 місяців). Процедура акредитації є платною. Скільки коштує акредитація лабораторії? Це залежить від того, яким обладнанням та в якій кількості вона оснащена. Чим більше різноманітного обладнання, тим більше часу займе процедура перевірки та огляду, і, відповідно, вартість буде вищою.
Скільки точно коштуватиме акредитація лабораторії, можна дізнатися у Національному агентстві акредитації України. Крім того, до вартості акредитації необхідно додати ціну оснащення лабораторії, впровадження стандарту ISO 17025, витрати, спричинені введенням системи управління якістю, метрологічним забезпеченням тощо. Загальна вартість може обчислюватись десятками тисяч гривень.
Акредитація лабораторії за ISO 17025 — це незалежна оцінка компетентності лабораторії у проведенні випробувань та калібрування.
Маючи атестат акредитації, лабораторія отримує низку переваг:
Загалом, акредитація за ISO 17025 — це вигідне вкладення для будь-якої лабораторії, яка прагне покращення якості своїх послуг, розширення можливостей для бізнесу та підвищення свого іміджу на ринку.
Хоча лабораторія має бути готова до ретельної перевірки з боку НААУ, а сам процес підготовки до аудиту та його проходження виявляються витратними, переваги акредитації значно переважують ці недоліки у довгостроковій перспективі.
У лабораторному приміщенні кожен сантиметр площі повинен використовуватися по максимуму. Частенько приміщення не дозволяє організувати комфортні умови для роботи. Раціонально використати увесь доступний простір дозволяють сучасні лабораторні меблі. Острівні столи...
Шафа сушильна СЕШ-3М є обладнанням для сушіння та аналізу зерна, зернопродуктів, насіння бобових і олійних культур, а також інших вологовмісних речовин при визначенні вологості згідно ДЕСТ 13586.5-93 (Зерно. Метод визначення...
Магніт постійний підковоподібний ММ 2165 (с-образный) призначений для витягання металломагнитной домішки (часток металів, руди і так далі, що мають магнітні властивості) із зерна, борошна, крупи, висівок, комбікормів і визначення її...
Весы лабораторні електронні серії BD розроблені на основі тензометрического датчика сили. Естетичний вигляд, легкість у використанні, невеликі розміри і мала прийнятна ціна є їх основною перевагою. Весы повністю забезпечують метрологічні...
Вологість зерна є однією з найважливіших характеристик його якості. Збереження його споживчих властивостей при зберіганні має вирішальне значення для використання в харчових цілях. Важливо знати, у чому вимірюється вологість зерна...
Зернові культури є важливим джерелом їжі у багатьох частинах світу. В Україні для їхнього вирощування відводяться великі площі. Родючий ґрунт та помірний клімат створюють чудові умови для зернових. Вони використовуються...
При облаштуванні будь-якої лабораторії необхідно дотримуватися головного правила – раціонального використання наявного простору. Це залежить від різних чинників. Але особливу увагу вимагається приділяти саме вибору лабораторним меблям. В результаті можна...
Останні століття сфера сільського господарства істотно змінилася. Щороку виробники створюють нові технології, що суперечать натуральним принципам господарювання, викликають деградацію ґрунту, забруднення підземних вод та річок. На противагу тотальній хімізації багато...