Елеватори — ключова роль у ланцюгу зберігання та переробки зернових культур. Їх правильний вибір забезпечує не лише безпечне зберігання зерна, а й ефективне та своєчасне відвантаження. Проте цими функціями роль елеватора не обмежується. Не менш важливою є лабораторія, яка відповідає за аналіз якості вхідної та збереженої сировини. Оскільки контроль здійснюється на всіх етапах роботи з зерном, важливо забезпечити її якісним високоточним обладнанням, яке максимально відповідає обсягу та типу сировини.
Усе це дозволить приймати правильні рішення, мінімізувати втрати та забезпечити стабільно високу якість продукції. Розглянемо, що являє собою ідеальна лабораторія на елеваторі та яке обладнання для неї потрібне.
Можна з повною відповідальністю стверджувати, що лабораторія — це серце елеватора. Саме тут відбуваються дії, від яких залежить, як і наскільки ефективно у подальшому буде використовуватися зерно. У лабораторію воно надходить для первинної перевірки, під час якої визначають основні характеристики: вміст білка, маслянистість, наявність домішок, вологість тощо. Від цих показників залежить, як сировина буде використовуватися в майбутньому, наприклад, чи потребує вона попередньої підготовки і якою вона має бути, для яких цілей сировина придатна, чи підходить вона для короткострокового або довгострокового зберігання.
Для точного аналізу зерна вкрай важливо регулярно проводити перевірки, оскільки під час зберігання можуть виникати різні зміни, які призводять до псування продукції. Наприклад, зміна рівня вологості або вмісту певних мікроорганізмів може сигналізувати про початок процесу гниття або зараження. Тому важливо мати все необхідне обладнання для запобігання псуванню сировини. Відсутність вимірювань хоча б одного компонента може мати негативні наслідки для всієї партії зерна.
Сучасні вимоги до зернових лабораторій досить високі. Вони повинні проводити аналіз не лише надійно, а й швидко. Часто таке поєднання вимагає певних компромісів, особливо якщо є обмеження у вартості. Адже в періоди надходження великих партій зерна, тим більше різного, деякі прилади можуть не справлятися з інтенсивністю роботи, тому вибір обладнання слід проводити ретельно. Це значно знизить ймовірність помилок.
Сучасні аналізатори дозволяють автоматизувати процес вимірювань, тим самим знижуючи вплив людського фактора та підвищуючи точність. Системи, що використовують інфрачервоний аналіз, хімічний метод або вологоміри, можуть обробляти дані з мінімальною похибкою, що виключає можливі втрати сировини під час зберігання.
Точність і швидкість роботи такого обладнання — це гарантія того, що вимірювання пройдуть успішно, ризик простоїв знизиться, а продуктивність роботи загалом зросте.
Нижче наведено кілька прикладів подібного обладнання. Слід наголосити, що цей список далеко не повний, а принцип вибору обладнання може суттєво відрізнятися залежно від потреб виробництва:
Вологоміри можуть бути як портативними, так і стаціонарними. Звичайно, стаціонарні зазвичай більш продуктивні та забезпечують вищу точність аналізу, проте і без портативних пристроїв не обійтися, особливо в польових умовах.
Створення ідеальної лабораторії вимагає значних інвестицій, які виправдовуються високою точністю та швидкістю обробки аналізів. Звісно, найкраще обладнання має досить високу ціну, яку багато хто вважає не завжди виправданою. Розглянемо аргументи на користь того, наскільки важливою є висока точність аналізу сировини.
Під час зберігання та подальшої обробки точні показники якості зерна дозволяють обрати найбільш відповідні його стану умови для цих дій. У 99 випадках зі 100 обладнання різної вартості може давати схожі або навіть однакові результати, але той самий один випадок може призвести до псування навіть усієї партії. Таке явище спричинить значні витрати, які відобразяться на репутації та доходах компанії.
Те ж саме стосується й вибору обладнання для трейдерів та закупівельників зерна, зокрема портативного. При постійному аналізі продукції важливо точно оцінювати сировину, щоб закуповувати її за відповідною ціною. Також ніхто не застрахований від придбання партії зерна низької якості, а професійне обладнання здатне запобігти таким помилкам.
Отже, лабораторне обладнання не лише зменшує ризик помилок, але й допомагає мінімізувати збитки, пов’язані з втратою якості зерна, оптимізувати трудові витрати, адже багато процесів можна автоматизувати. У результаті можна скоротити кількість робочих місць або перерозподілити ресурси для виконання інших завдань.
Сучасні виробники лабораторного обладнання пропонують інноваційні рішення, які відповідають високим вимогам до якості та довговічності. Придбання такої техніки значно знижує витрати на обслуговування і ремонт, що підвищує рентабельність інвестицій у лабораторію. Виходячи з цього, слід зазначити, що купівля дешевшого обладнання низької якості дозволяє зекономити, але ніяк не у середньо- і, тим більше, довгостроковій перспективі.
Сільськогосподарська галузь, як і багато інших, поступово впроваджує цифровізацію та автоматизацію, і зернові лабораторії не є винятком. Уже сьогодні в обладнанні для лабораторій широко використовуються автоматизовані системи контролю, об’єднані в єдину мережу. Це дає змогу обробляти й аналізувати великий обсяг результатів, надаючи їх оператору у вигляді готових рекомендацій.
Використання штучного інтелекту та машинного навчання також створює нові можливості для модернізації лабораторій. Обмін даними між різними відділами підприємства стає все швидшим і простішим. Автоматизовані системи працюють з мінімальною участю людини, надаючи точні дані, тому можна очікувати подальшого підвищення якості зерна на підприємствах, які інвестують у технології майбутнього для лабораторій.
Ідеальна лабораторія на елеваторі, яка відповідає сучасним нормам і потребам високопродуктивного виробництва, — це високотехнологічний комплекс, що дозволяє оперативно та точно оцінювати якість зерна на всіх етапах зберігання й переробки. Тому вона має бути оснащена якісним і точним обладнанням, оптимізованим для подальшого вдосконалення та автоматизації. Інвестиція в таку лабораторію — це вклад, який неодмінно окупиться завдяки зменшенню ризиків втрат і підвищенню ефективності роботи елеватора.
Гідроліз компанії BEGER призначений для пробоподготовки зразків при аналізі жиру в харчових продуктах і кормах. Для якісного результату при аналізі жиру потрібна пробоподготовка, що включає гідролізацію досліджуваного продукту. Установка HYDRO...
Інфрачервоний вологомір (ГИК вологомір), модель FD – 610 фірмами Kett (Японія) є новітній прилад, що є продовженням попередніх моделей FD – 600 і FD – 620. Це ГИК вологомір цифрового...
Знятий з виробництва. ВЧМ, або вологомір Чижевої, призначений для контролю над вологістю харчової сировини або напівфабрикатів в лабораторних умовах. Прилад відповідає державним стандартам №21094 і №3626. Особливості конструкції Головна складена вологоміра – блок для висушування вимірюваних зразків. Ще одна важлива частина конструкції – електронний блок для контролю часу висушування і управління температурою. Сфери застосування вологоміра ВЧМ Чижевою використовується для виміру вологості таких зразків : харчова сировина; напівфабрикати; готова харчова продукція. Користувач зможе задати температуру і контролювати висушування впродовж необхідного часу. Вологість розраховують виходячи з маси сировини до початку сушки і після неї.
Тістомісилка ТЛ- 2 призначена для замісу тіста з цільнозмеленого зерна пшениці (шроту) і борошна хлібопекарського і макаронного помелу при визначенні кількості і якості клейковини. Застосовується в лабораторіях хлібоприймальних, борошномельних, хлібопекарських...
Особливості і характеристики олійного сім’я грають величезну роль в його подальшій обробці і виробництві олії. Результат залежить не лише від виду насіння, але і від його характеристик, визначуваних як при...
Стрімкий розвиток зернового бізнесу зобов’язує виробників сільгосппродукції обладнати сучасні лабораторії, які дозволять визначати якість зерна згідно зі встановленими вимогами. У свою чергу, це дозволить підвищити рівень конкурентоспроможності на аграрному ринку....
Акредитація лабораторії — це процедура, покликана підтвердити технічну можливість виконувати певні види випробувань та лабораторних вимірів. Крім того, для отримання акредитації перевіряється відповідність якості послуг, що надаються стандарту IEC/ISO 17025....
Завдяки стійкості до дії низьких температур і хвороб, а також збільшеному змісту білку, тритикале представляє високий інтерес для харчової галузі. Проте на даний момент її біологічний потенціал досліджений недостатньо, що...