Ріпак – не такий цінний продукт у світовій економіці, як нафта, але при цьому на нього є досить високий попит. Ріпакова культура йде на корм для тварин і на створення біопалива – тому ріпак високо цінується на світовому ринку. В Україні за рік збирається особливо великий урожай ріпакових культур – до трьох мільйонів тонн, які, зокрема, йдуть на експорт разом з пшеницею.
Головна відмінність ріпаку від інших олійних культур, яка визначає його властивості – це досить обмежені кормові властивості. Це пов’язано із вмістом глюкозинолатів та ерукової кислоти у складі зерен – надто висока концентрація цих речовин вважається токсичною для організму людини. Зокрема, високий вміст цих речовин у ріпаку погано впливає на активність роботи органів травлення, деяких ендокринних залоз, а також нирок та серця.
Ріпак відноситься до культур, які особливо активно виробляють глюкозинолати – це органічні сполуки, що відрізняються різким, терпким та гірким смаком. При розмелюванні або пережовуванні насіння ріпаку з глюкозинолатів утворюється гірчична олія, яка і надає продукту різкого смаку, що ускладнює використання культури як корм для сільськогосподарських тварин.
До того ж глюкозинолати у ріпаку мають антибактеріальну та інсектицидну активність. Норма глюкозинолатів у ріпаку – 55-115 мкмоль на грам сухого насіння або 14-24 мкмоль на грам сухого листя. Навіть макуха, отримана при створенні олії з насіння ріпаку, успадковує практично такий же вміст глюкозинолатів. Макуха теж має свою користь, адже вона містить до 40% корисного білка, який може бути досить поживним у використанні з іншими продуктами.
Ерукова кислота у ріпаку відноситься до мононенасичених жирних кислот омега 9. У ріпаковій культурі її міститься до 65% залежно від сорту. Ерукова кислота токсична, негативно впливає на органи травлення, ендокринну та серцево-судинну систему. Наприклад, може спричинити дистрофію (гепатит) і надалі цироз печінки.
Ерукова кислота та глюкозинолати залишається у продуктах після переробки ріпаку. Це погано впливає на споживчі властивості кінцевого виробу, хоча у складі ріпаку при цьому є багато незамінних амінокислот та важливих мікроелементів – наприклад, кальцію та цинку.
Детальний хімічний аналіз, який може визначити точне утримання цих речовин у зерні, проводиться лабораторним методом. Цей метод закріплений міжнародним стандартом, тому в Україні проводиться так само як і в європейських країнах. Для проведення такого хроматографічного аналізу потрібні різні реактиви: ацетат натрію, форміат імідазолу, відповідний посуд та холодильник. Визначення концентрації токсичних речовин у такий спосіб займає деякий час, але результат при цьому виходить досить точним.
Попри те, що результат такого аналізу слід чекати кілька днів, і від цього багато в чому залежать ціни на ріпак та його продукти, це необхідна процедура. Перевіряти при цьому потрібно кожну партію, адже умови зберігання та місце збору теж впливають на вміст глюкозинолатів та ерукової кислоти у ріпаку.
Втім, процес визначення вмісту цих речовин у відібраному зразку ріпаку можна значно прискорити ‒ для цього є спеціальні інфрачервоні аналізатори.
У нашому магазині обладнання для аналізу ріпаку представлене декількома моделями. Усіх їх об’єднує одне: вони полегшують роботу з рапсовою культурою, забезпечуючи швидкий та точний аналіз. Серед переваг таких приладів зазначимо:
Лабораторний аналіз насіння ріпаку – швидкий та ефективний спосіб визначення їх основних властивостей, включаючи хімічний склад. На відміну від інших олійних культур (наприклад, соняшнику), для ріпаку слід враховувати вміст токсичних речовин,таких, як глюкозинолати. Для цього потрібне особливо точне лабораторне обладнання. Загалом аналіз насіння ріпаку в умовах лабораторії сприяє покращенню якості культури зерна та методик визначення його основних параметрів.
Багато аналізаторів також визначають вміст вологи у зразку культури показники якості ріпаку, що впливає на сорт майбутнього борошна. Таким чином, обладнання в лабораторії може виконувати кілька завдань, при цьому прискорюючи їх проведення.
Електрошафа сушильна СНОЛ-3,5.3,5.3,5/3,5-И2 призначений для сушки різних виробів і матеріалів при температурі до 350 °С. Матеріал робочої камери – нержавіюча сталь. Електрошафа комплектується 3 перфорованими полицями. Сушильна шафа СНОЛ-3,5.3,5.3,5/3,5-И2 може...
ЗНЯТИЙ З ВИРОБНИЦТВА Призначення: Для автоматичного перерахунку довільного навішування насіння, а також відліку з неї наперед заданої кількості насіння пшениці, іржі, ячменю, рису, вівса, гречки Комплектація: блок електронний, блок рахунку,...
Прилад ВМЦЛ- 12 вимірює вологість, маслянисту і натуру соняшнику, у зв’язку з цим він успішно використовується в процесі виробництва соняшникової олії, зберігання і сушки насіння. Рекомендується його використання для оцінки...
Сушильна шафа призначена для сушки зерна, зернопродуктов, насіння бобових і олійних культур, а також інших влагосодержащих речовин, при визначенні вологості. Застосовується в лабораторіях елеваторів, хлібоприймальних, борошномельних, круп’яних, комбікормових, хлібопекарських підприємств,...
Вологоміри зерна, залежно від калібрування, використовують для аналізу зернових, олійних культур, бобів, насіння, в харчовій промисловості і тому подібне способом узяття проб на диэлектродный щуп з пластів при прибиранні культур,...
У хімічних лабораторіях нерідко необхідно мити інвентар і посуд, тому для цього слід заздалегідь подумати про установку миття. Але при цьому до вибору цього устаткування підійти необхідно відповідально. Як вибрати...
Визначення олійності соняшника допомагає оцінити як якість врожаю, а й його економічну цінність. Розглянемо різні методи виміру олійності насіння, а також обговоримо фактори, які можуть впливати на точність вимірів. Традиційні...
Повноцінна робота сучасного хлібопекарського або кондитерського підприємства неможлива без наявності промислової тестомісилки – машини для замісу тіста, ефективно зменшуючою трудозатратность усього виробництва. Не обходяться без цього апарату і лабораторії, працюючі...