Заказать звонок

    Уточнить цену

      Зворотній дзвінок
      Зворотній дзвінок
      Про автора
      Максимова Ганна фото Максимова Ганна
      Хімік-технолог органічних речовин, працює у компанії "Analit-Pribor"

      Ріпак – не такий цінний продукт у світовій економіці, як нафта, але при цьому на нього є досить високий попит. Ріпакова культура йде на корм для тварин і на створення біопалива – тому ріпак високо цінується на світовому ринку. В Україні за рік збирається особливо великий урожай ріпакових культур – до трьох мільйонів тонн, які, зокрема, йдуть на експорт разом з пшеницею.

      Чим ріпак відрізняється від інших зерен та культур?

      Головна відмінність ріпаку від інших олійних культур, яка визначає його властивості – це досить обмежені кормові властивості. Це пов’язано із вмістом глюкозинолатів та ерукової кислоти у складі зерен – надто висока концентрація цих речовин вважається токсичною для організму людини. Зокрема, високий вміст цих речовин у ріпаку погано впливає на активність роботи органів травлення, деяких ендокринних залоз, а також нирок та серця.

      глюкозинолати у ріпаку

      Ріпак відноситься до культур, які особливо активно виробляють глюкозинолати – це органічні сполуки, що відрізняються різким, терпким та гірким смаком. При розмелюванні або пережовуванні насіння ріпаку з глюкозинолатів утворюється гірчична олія, яка і надає продукту різкого смаку, що ускладнює використання культури як корм для сільськогосподарських тварин.

      До того ж глюкозинолати у ріпаку мають антибактеріальну та інсектицидну активність. Норма глюкозинолатів у ріпаку – 55-115 мкмоль на грам сухого насіння або 14-24 мкмоль на грам сухого листя. Навіть макуха, отримана при створенні олії з насіння ріпаку, успадковує практично такий же вміст глюкозинолатів. Макуха теж має свою користь, адже вона містить до 40% корисного білка, який може бути досить поживним у використанні з іншими продуктами.

      Ерукова кислота у ріпаку відноситься до мононенасичених жирних кислот омега 9. У ріпаковій культурі її міститься до 65% залежно від сорту. Ерукова кислота токсична, негативно впливає на органи травлення, ендокринну та серцево-судинну систему. Наприклад, може спричинити дистрофію (гепатит) і надалі цироз печінки.

      Ерукова кислота та глюкозинолати залишається у продуктах після переробки ріпаку. Це погано впливає на споживчі властивості кінцевого виробу, хоча у складі ріпаку при цьому є багато незамінних амінокислот та важливих мікроелементів – наприклад, кальцію та цинку.

      Детальний хімічний аналіз, який може визначити точне утримання цих речовин у зерні, проводиться лабораторним методом. Цей метод закріплений міжнародним стандартом, тому в Україні проводиться так само як і в європейських країнах. Для проведення такого хроматографічного аналізу потрібні різні реактиви: ацетат натрію, форміат імідазолу, відповідний посуд та холодильник. Визначення концентрації токсичних речовин у такий спосіб займає деякий час, але результат при цьому виходить досить точним.

      глюкозинолати

      Попри те, що результат такого аналізу слід чекати кілька днів, і від цього багато в чому залежать ціни на ріпак та його продукти, це необхідна процедура. Перевіряти при цьому потрібно кожну партію, адже умови зберігання та місце збору теж впливають на вміст глюкозинолатів та ерукової кислоти у ріпаку.

      Втім, процес визначення вмісту цих речовин у відібраному зразку ріпаку можна значно прискорити ‒ для цього є спеціальні інфрачервоні аналізатори.

      глюкозинолати у ріпаку норма
      У нашому магазині обладнання для аналізу ріпаку представлене декількома моделями. Усіх їх об’єднує одне: вони полегшують роботу з рапсовою культурою, забезпечуючи швидкий та точний аналіз. Серед переваг таких приладів зазначимо:

      • невеликий розмір зразка для проби ‒ у контейнер для аналізу потрібно засипати одну невелику мірну ложку;
      • висока швидкість аналізу ‒ менш ніж за хвилину ви зможете дізнатися відразу кілька головних показників для вашої культури;
      • високу точність – використання інфрачервоного спектра випромінювання дозволяє точно встановити рівень активності ферментів та інших білків. В результаті можна дізнатися про склад культури практично без відхилень від норми у вимірах;
      • багато моделей таких аналізаторів підтримують інтернет-з’єднання, миттєво синхронізуючи отримані дані із загальною базою;
      • наявність кількох попередньо встановлених режимів ‒ таким чином можна не витрачати час на точну установку параметрів для аналізу та одразу перейти до визначення потрібних параметрів.

      Лабораторний аналіз насіння ріпаку – швидкий та ефективний спосіб визначення їх основних властивостей, включаючи хімічний склад. На відміну від інших олійних культур (наприклад, соняшнику), для ріпаку слід враховувати вміст токсичних речовин,таких, як глюкозинолати. Для цього потрібне особливо точне лабораторне обладнання. Загалом аналіз насіння ріпаку в умовах лабораторії сприяє покращенню якості культури зерна та методик визначення його основних параметрів.

      Багато аналізаторів також визначають вміст вологи у зразку культури показники якості ріпаку, що впливає на сорт майбутнього борошна. Таким чином, обладнання в лабораторії може виконувати кілька завдань, при цьому прискорюючи їх проведення.

      Залишити коментар

      Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.
      Коментар буде додано після перевірки модератором.
      Відгуки (0)
      Заповніть форму
      і ми зв'яжемося з вами