Визначення якості хліба є украй важливим технологічним процесом. На додаток до скрупульозних перевірок, яким піддається сировина (зерно, борошно), готові хлібобулочні вироби і макарони також проходять ретельний лабораторний аналіз властивостей – експертизу якості готової продукції.
Оцінка органолептичних показників хліба полягає у визначенні його зовнішнього вигляду, форми, кольору, запаху, смаку, структури та інших властивостей. Хліб має бути правильно випеченим, не зім’ятим, не надламаним, без сторонніх запахів. Серед органолептичних властивостей хліба споживачі найбільше цінують свіжість, інші характеристики також звертають увагу.
Експертиза якості готової продукції проводиться на місцях, в лабораторіях підприємств, у рамках передпродажної підготовки готової продукції. В ході експертизи визначається відповідність продукції ТУ (технічним умовам) і затвердженим стандартам якості.
Для контролю якості хліба, булочних, здобних і дієтичних виробів існує діючий ГОСТ 5667-65. Цим держстандартом регулюються правила:
Цей ГОСТ якості хлібобулочних виробів є загальним. Окрім нього розроблені і окремі Гости для методів визначення окремих показників :
Якість хліба – комплексний термін, що включає цілий ряд ознак. Споживач в першу чергу оцінює органолептичні характеристики – свіжість, смак, аромат хліба. А ось якими показниками характеризується якість хліба на виробництві: харчова цінність, безпека, оптимальні умови і період зберігання, “стійкість” під час зберігання. До органолептичних показників якості хліба відносяться наступні його характеристики:
Оцінка органолептичних властивостей продукції допомагає виявити основні виробничі проблеми. Щоб перевірити якість хліба в лабораторіях виробництв, використовують спеціальний комплект устаткування КОХП. Проводяться пробні випічки хлібобулочних виробів. Потім співробітники лабораторії приступають до детального аналізу фізико-хімічних характеристик хліби, до яких відносяться :
Визначення пористості хліба має значення, оскільки з цим властивістю пов’язана засвоюваність продукту. Краще засвоюється саме пухкий пористий хліб. Пористість вимірюється спеціальними приладами, аналогами “класичного” приладу Журавльова – КП- 101, КВАРЦ- 24, УОП- 01 МОД- 2 та ін.
На якість хліба за усіма перерахованими показниками впливає в першу чергу суворе дотримання рецептур на хлібопекарських підприємствах і коректне ведення технологічного процесу. У випадках невідповідності якості продукції встановленим нормам вживаються відповідні заходи по поліпшенню якості хліба, оскільки неякісна продукція непридатна для реалізації.
Також на якість виробів впливають і інші чинники. Наприклад, вода повинна відповідати питним норма, мати необхідні прибудови жорсткості. Збільшити пишноту і пористість можна за рахунок заквасок, дріжджів.
Особливий вплив на якість хліба робить клейковина, створюючи умови для того, щоб під час підйому тісто не впало. Також вона позитивно впливає і на інші моменти:
Сьогодні підвищити якість хліба можна різними способами. Це чітке наслідування технологічного процесу, використання якісних інгредієнтів, а також спеціальних добавок: солоду, фастидов, сироватки.
🍞 Показник | Характеристика |
🥐 Зовнішній вигляд | Форма виробів повинна бути правильною, що відповідає даному виду виробу. |
🍞 Стан кірки | Поверхня гладка, без великих тріщин, надривів, міхурів та забруднень. |
🥐 Стан м’якішу | Мякіш повинен бути добре пропеченим, не липким, не вологим на дотик, еластичним, без грудочок та слідів непромісу. Пористість рівномірна, розвинена. |
🍞 Смак та запах | Смак та запах повинні відповідати виду виробу, без сторонніх присмаків та запахів. |
Процедура оформлення подібного документу складається з декількох етапів:
Наявність подібного документу надає право маркіровки продукції відповідним знаком якості.
Різноманітні прилади для оцінки якості хліба і макаронних виробів можна придбати на сайті підприємства “Аналит Прилад”. У нашому асортименті є устаткування для перевірки якості борошна по об’ємному виходу випічки, прилади для випробування хліба на формоустойчивость, виміру пористості і інших досліджень, що проводяться у рамках експертизи якості пшеничного і житнього хліба, а також макаронних виробів, Усе устаткування для оцінки якості хліба має необхідні сертифікати і може бути доставлене у будь-який регіон Україна вантажний перевізником.
Щоб визначити якість хліба, проводять органолептичне дослідження. При цьому оцінюють зовнішній вигляд хлібобулочного виробу, колір, запах, пористість, а також перевіряють, наскільки добре пропечений м’якуш. Ступінь пропеченості та колір визначають у розрізі, а смак та запах – ndash; шляхом дегустації.
Органолептичними називають показники, що відображають зовнішні параметри виробу – смак, аромат, відтінок, консистенція. При органолептичній оцінці хліба враховують товщину та колір скоринки. На товщину впливає сорт борошна. Наприклад, у пшеничного хліба скоринка має бути не товстіше 3 мм. Колір хлібобулочного виробу може бути як світло-жовтим, так і насиченим коричневим.
Кислотність залежить від сорту борошна та впливає на тривалість зберігання хлібобулочного виробу. Це один із самих важливих показників якості хліба. Вона вимірюється в «град». У цільнозернового борошна кислотність становить 4,5, у I сорту – 5; 3—3,5, у II сорту – 4—4,5. Хліб найчастіше печуть із борошна вищого ґатунку, у якого цей показник становить 2,5—3.
Пористість – органолептичну властивість, за якою оцінюють ступінь пропеченості хлібобулочних виробів. Вона виявляється у співвідношенні обсягу пор хлібного м’якуша до його загального обсягу. У житнього хліба пористість становить 46%, у пшеничного – 60%. 60—75%.
Популярні запити: вологість хліба, пористість хліба, органолептичні властивості, якість хліба, від чого залежить пористість хліба
Ваги лабораторні електронні серії BTU розроблені на основі тензометрического датчика сили. Естетичний вигляд, легкість у використанні, невеликі розміри і прийнятна ціна є їх основною перевагою. Весы повністю відповідають вимогам до...
Повітряно-теплові установки АСЭШ- 4, АСЭШ- 12 призначені для виміру вологості зерна (зернових, зернобобових, насіння олійних культур), зернопродуктов (борошна, крупи, висівок) і насіння сільськогосподарських культур. Установки застосовують при визначенні вологості по...
Серія аналізаторів вологості ADGS – відмінний варіант для швидкого і безпомилкового визначення кількості вологи в сировині і матеріалах в лабораторних умовах. Їх можна використати у безпосередньо в процесі виробництва або...
Облаштування для висушування зразків харчової сировини КВАРЦ-21М-33-1. Прилад є аналогом приладу Чижевої, призначений для лабораторного контролю вологості сировини, напівфабрикатів відповідно до вимог ГОСТ 21094, ГОСТ 3626.Пристрій складається з блоку висушування...
Соняшник є однією з найпоширеніших сільськогосподарських культур. Здебільшого його використовують як джерело видобутку рослинної олії. В Україні насіння соняшнику — найпоширеніший продукт для виробництва рослинної олії. Україна посідає перше місце...
Слабка лабораторія на зерновому елеваторі – це явний програш в конкурентній боротьбі. Результати аналізу лабораторії – найголовніший документ, на основі якого формується вартість продукції, і саме оцінка лабораторії впливає на...
Дати визначення якості борошна може як технолог, а й звичайний споживач. Для цього необхідно знати основні показники якості борошна пшеничного. Оцінка якості муки проводиться за простою схемою. Розглянемо детальніше кожен...
Оцінка якості борошна проводиться за простою схемою. Розглянемо детальніше кожен критерій. Вологість Сухе борошно (до 14может зберігатися цілий рік, середньо-суха (14,5-15,5 – тільки в прохолодний період, а ось волога (15,5-17...