Заказать звонок

  Уточнить цену

   Обратный звонок
   Обратный звонок
   Про автора
   Максимова Анна фото Максимова Анна
   Химик-технолог органических веществ, работает в компании "Analit-Pribor"

   Вологість зерна є однією з найбільш важливих характеристик його якості. Визначення вологості зернових (а також бобових і зернобобових) культур проводять відразу ж після приймання нової партії.

   Стан зерна за вологістю сухого зерна, %

   🌾 Зерно 🌻 Сухе
   ☀️ Пшениця, жито, ячмінь, гречка 🌾 14%
   🌾 Овес 🌻 14%
   ☀️Просо 🌾 13%
   🌾 Кукурудза 🌻 14%.
   🌻 Горох, квасоля 🌾 16%.
   ☀️ Соняшник, льон 🌻 11%

   Вплив вологості на якість зерна

   По параметру вологості можна встановити кількісну долю поживних речовин в зерні, а також визначити тривалість його зберігання. Якщо вміст води в зерні перевищує встановлену норму, то зерно починає швидко псуватися, а кількість корисних речовин в нім різко зменшується. Із-за надмірної вологості активізуються небажані фізичні і хімічні процеси, які призводять до таких негативних результатів, як:

   • набрякання і проростання зерна;
   • розщеплювання високомолекулярних біополімерів;
   • зменшення натури (маси зерна в 1 літрі);
   • активізація ферментів (процеси бродіння);
   • зниження сипучості і підвищення уразливості від механічних ушкоджень;
   • швидкий розвиток паразитів – мікроби, кліщів, шкідливих комах.

   Якщо зерно залишається надмірно вологим довгий час, це призводить до неможливості його обробки і подальшого зберігання. Навіть якщо вологість не занадто перевищує допустиму норму, істотно знижується вихід зерна, а також страждає якість продукції, виготовленої з нього. Саме тому так важливо точне визначення вологості зерна в лабораторних умовах, що проводиться різними методами. Найбільш швидким і зручним з цих методів являється вимір вологості спеціальним вологоміром для зерна.

   Формула вологості зерна. Поняття критичної вологості

   Вологість зерна градирується по своїй мірі на чотири категорії. Розрізняють:

   • сухе зерно;
   • среднесухое;
   • вологе;
   • сире.

   Залежно від аналізованої культури, ці категорії мають різне вираження. Так, для бобових показник вологості вищий за середній, а для олійних культур – нижче, що залежить від відмінностей в хімічному складі і анатомічній будові культур. Дуже сухе зерно “дихає” з низькою інтенсивністю, а сире неохолоджене – активно, причому суха речовина втрачається в кількості до 0,2 діб.

   Критичною вологістю називається такий рівень вологості зерна, при якому в нім виникає вільна волога, а також істотно збільшується інтенсивність дихання. Величини критичної вологості розрізняються для окремих видів культур :

   • пшениця, жито, ячмінь – 15-15,5/li>
   • просо, сорго, кукурудза – 13-14/li>
   • бобові (квасоля, горох, сочевиця) – 16/li>
   • соняшник среднемасличный – 10/li>
   • соняшник високомаслянистий – 7-8/li>

   Для найбільш поширених злаків нормальною вважається вологість до 14 при цьому змісті вологи зерно може зберігатися в насипах заввишки до 30 метрів і вище.

   Існує спосіб виміру вологості зерна шляхом його висушування в спеціальній сушарній шафі. Формула вологості зерна в цьому випадку виглядає так: W = 100 – (m3 – m4) * (m1 – m2). Вологість в цій формулі позначається буквою W і вимірюється у відсотках.

   Величини m1 і m2 – це маси навішувань (порцій 20-грамів) зерна, розмолотого на лабораторному млині, до і після його висушування. Величини m3 і m4 – маси навішувань цілісного зерна, також до і після його висушування. Одиниці виміру усіх мас в цій формулі – грами.

   Стан зерна за вологістю середньо-сухого зерна, %

   🌾 Зерно 🌻 Сухе
   ☀️ Пшениця, жито, ячмінь, гречка 🌾 15,5%
   🌾 Овес 🌻 16%
   ☀️Просо 🌾 15%
   🌾 Кукурудза 🌻 16%.
   🌻 Горох, квасоля 🌾 18%.
   ☀️ Соняшник, льон 🌻 13%

   Визначення вологості зерна вологоміром

   Сучасна методика виміру вологості зерна вологоміром – це ефективний і швидкий спосіб визначення вологості у будь-яких умовах:

   • польових (при зборі урожаю);
   • складських (у зерносховищах, на зернових струмах і т. д.);
   • при транспортуванні;
   • перед помелом.

   Сучасні вологоміри для зерна відрізняються високою точністю, компактними розмірами і максимальною зручністю при експлуатації. Вищеописані “класичні” методи виміру вологості, грунтовані на висушуванні зерна, дуже затратны за часом і іншим ресурсам. Портативні ж вологоміри дозволяють проводити експрес-оцінку у будь-яких умовах і приймати оперативні рішення відносно подальшої роботи із зерном.

   bff7cbcb55d65e18376f1a80763065e4 Визначення вологості зерна

   При купівлі вологоміра для зерна вибір його вимірювального діапазону залежить від ваших завдань і потреб. Для визначення вологості не обов’язково придбавати вологомір з діапазоном 0-100 цілком достатньо буде діапазону до 50поскольку більш високої вологості не зустрічається ні у зернових, ні у бобових культур.

   a744780bc1f6fae6eace697ec03c17a7 Визначення вологості зерна

   Проте діапазон вимірів не є основною характеристикою вологомірів. Набагато важливіше завдання – купити вологомір для зерна, що має високу точність вимірів. Точність вимірів в даному випадку безпосередньо залежить від вимірювального діапазону кожного вологоміра – погрішність результатів лежить в межах від 0,2-0,5о 1-2/p>

   Стан зерна за вологістю вологого зерна, %

   🌾 Зерно 🌻 Сухе
   ☀️ Пшениця, жито, ячмінь, гречка 🌾 17%
   🌾 Овес 🌻 18%
   ☀️Просо 🌾 17%
   🌾 Кукурудза 🌻 18%.
   🌻 Горох, квасоля 🌾 20%.
   ☀️ Соняшник, льон

   🌻 14,5%

   Види вологомірів для зерна

   Вологоміри для зерна випускаються трьох типів – кондуктометричного, диэлькометрического і гравіметричного. Залежно від різновиду, розрізняється не лише ціна вологомірів, але і інші їх характеристики :

   1. Кондуктометричні вологоміри вимірюють електричний опір ділянки середовища, розташованої між двома голкоподібними електродами. Отриманий показник міняється залежно від кількості вологи, що міститься в зерні. Такі вологоміри обладнані мікропроцесором, а показник вологи виводиться у відсотках. Кондуктометричні вологоміри відрізняються високою швидкістю вимірів і нижчою ціною в порівнянні з вологомірами інших типів.Вони придатні для роботи “в полях”, а також на етапах зберігання і транспортування зерна.
   2. Принцип роботи диэлькометрических вологомірів грунтований на аналізі змін діелектричної проникності середовища – цей показник залежить від вологості. Такі вологоміри оснащені радіочастотним генератором з сигналом 3-30 Мгц – сигнал здатний проникати в глибину середовища на 20-30 мм, а вологомір оцінює загасання сигналу. Також диэлькометрические вологоміри обладнані герметичною камерою, в яку поміщається проба зерна для аналізу. Використати ці прилади можна як в польових умовах, так і в лабораторіях.
   3. Гравіметричні вологоміри – найдорожчі, але при цьому і найбільш високоточні прилади (точність до 0,005 Їх мінімальна вартість – від десятків тисяч гривень. Проте при цьому швидкість аналізу вологості досить низька – для отримання результатів вимагається досить тривалий час. Гравіметричний метод визначення вологості – цей вимір маси зразка до і після виділення з нього вологи, що міститься. Ця методика застосовується не лише в агропромисловій галузі, але також в хімічній і фармацевтичній промисловості.

   b6ab1ca1fb21ee80e26ca3c23cd33db4 Визначення вологості зерна

   На сайті підприємства “Аналит Прилад” ви можете замовити якісні високоточні вологоміри зі вбудованими млинами, ваги-вологоміри, влагомеры-масломеры і багато що інше. Уся продукція, представлена в нашому асортименті, сертифікована. Будь-який прилад може бути доставлений у ваше місто (вартість перевезення включена у вартість устаткування).

   Часті питання для визначення вологості зерна:

   1. Якою має бути вологість зерна?

   Тому для зерна, що зберігається до 1 року, допустима вологість становить 14-15%, квасолі – 15-16%, олії – 6-8%. Ефективна технологія зберігання зерна визначає його активний життєвий стан та організми у зерні.

   2. Що розуміють під терміном вологість зерна?

   Вологість зерна є фактором, що відображає кількість поживних речовин та можливий термін зберігання якості зерна. Є одним із основних показників якості та визначається відразу після приймання нової партії культури.

   3. Яка має бути вологість при збиранні пшениці?

   Збирання проводять у оптимальні терміни, коли основна маса зерна знаходиться у фазі середини воскової – початок повної стиглості. Збирання насіннєвих посівів проводять при вологості зерна трохи більше 18-20%. Збирання прямим комбайнуванням проводять при досягненні зерна та вологості 16-20%.

   4. Яка вологість зерна називається критичною?

   Критична вологість зерна – це рівень вологості зернової суміші, у якому різко зростає ймовірність утворення вільної води та активного мікробного розвитку. Відсоток вологості, за якого виникає вільна вода, залежить від виду культури та її хімічного складу.