Заказать звонок

    Уточнить цену

      Зворотній дзвінок
      Зворотній дзвінок
      Про автора
      Максимова Ганна фото Максимова Ганна
      Хімік-технолог органічних речовин, працює у компанії "Analit-Pribor"

      Зерно — важливий і широко використовується агрокультурний продукт. Для виробництва продуктів харчування та кормів підходить лише якісне зерно. Одним із факторів, що визначають якість зерна, є вміст вологи.

      Рівень вологості зерна виражається у відсотках від сирої маси (волога основа) або сухої речовини (суха маса). Найчастіше використовується волога основа. Показник сухої маси застосовують переважно у наукових дослідженнях.

      Як вміст вологи впливає на якість зерна?

      Рівень вологості впливає на фізичні та хімічні властивості насіння. Підвищена вологість може призвести до розкладання та псування — у результаті врожай стане непридатним для виробництва продуктів харчування.

      Деякі проблеми, пов’язані з високим рівнем вологості:

      • У ядрах накопичується тепло і створює відповідні умови для зростання плісняви, комах.
      • Цвіль сприяє поширенню хвороб. Хоча деякі гриби, що викликають плісняву, можуть бути присутніми під час збирання врожаю, низький рівень вологості зменшує подальший розвиток мікроорганізмів.
      • Зараження комахами завжди є проблемою при зберіганні, навіть якщо сировина повністю висушена. Однак чим менше води всередині, тим менше очікуваних проблем із комахами.
      • Високий рівень вологості поступово знижуватиме схожість насіння при зберіганні. Чим нижча вологість на початку зберігання, тим довше насіння зберігає схожість.
      • Накопичення тепла (понад 55 °C) через високу вологість часто призводить до появи затхлого запаху.

      Контроль вологості має велике значення у створенні належних умов зберігання та збільшення терміну придатності зерна.

      Як виміряти рівень вологості зерна?

      Для вимірювання рівня вологості використовуються різні методи.

      • Метод сушіння. Матеріал зважують, а потім сушать при температурі, що перевищує температуру замерзання води (0 °C). Потім зерно знову зважують та визначають різницю між початковою та кінцевою масою.
      • Непрямий вимір вологості шляхом вимірювання температури. Ідеальне рішення для тих, хто вважає за краще визначати кількість води в зерні без використання додаткових приладів, а натомість покладатися на температуру, якою досягає матеріал у процесі сушіння. Вміст вологи розраховується з використанням рівнянь вмісту вологи.
      • Інший метод вимірювання рівня води — використання електронних вологомірів. Ці пристрої вимірюють електричний опір між двома електродами, поміщеними у матеріал. Опір залежить від вмісту води у матеріалі.

      Візьмемо як приклад кукурудзу. Після завантаження в сільськогосподарську сушарку кукурудза поступово одержує гаряче повітря, що підвищує температуру зерна до бажаного рівня. Вміст води поступово зменшується доти, доки буде досягнуто точка рівноваги, коли він кукурудза буде готова до зберігання. Якщо зовнішня температура становить 20 °C, а температура кукурудзи всередині сушильної установки досягає 55°C, це означає, що вміст вологи впав до 13% 14%. Це значення залежить від типу культури та умов навколишнього середовища.

      Рекомендації зі зберігання зерна

      Щоб якість зерна залишалася високою, необхідно правильно зберігати її, контролюючи вміст вологи. Рекомендується зберігати матеріал у сухих місцях із відносною вологістю не більше 70%. Також рекомендується використовувати спеціальні системи вентиляції, які забезпечують постійний рух повітря. Це допомагає запобігти накопиченню вологи та знизити ризик псування продукту.

      Ключом до довгострокового зберігання є достатнє охолодження сировини та підтримання заданої температури якомога довше. Це знижує міграцію вологи та утворення конденсату у верхній частині резервуару.

      Підтримка низької температури також допомагає зменшити кількість шкідників. Температури нижче 15 С зменшують розмноження комах, а нижче 10 С викликають спокій комах. Тривале вплив температури нижче 0 °С вбиває комах.

      Зміст вологи відіграє важливу роль як зерно. Для контролю використовують різні методи вимірювання, такі як метод зважування, вимірювання температури, використання електронних вологомірів. Контроль вмісту вологи також є ключовим чинником збереження якості зерна. Необхідно зберігати зерно в сухих місцях із гарною вентиляцією. Контроль вмісту вологи в зерні допомагає уникнути збитків, пов’язаних з появою неприємного запаху та плісняви.

      Залишити коментар

      Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.
      Коментар буде додано після перевірки модератором.
      Відгуки (0)
      Заповніть форму
      і ми зв'яжемося з вами